קירות ירוקים – מה זה ולאילו חללים זה מתאים?

קירות ירוקים

מה עושים כאשר אתם ממש רוצים גינה בבית ואין לכם מקום? כולנו היינו שמחים לבית עם גינה מעוצבת וירוקה מסביב כדי שתשמש לנו למרגוע והנאה. אך לא כולנו גרים בבתים פרטיים ואת שטח הבית נעדיף לנצל לנוחות המגורים ופחות להקמת גינה.

אולי תשמחו לדעת שהטכנולוגיות החדשניות מאפשרות ייצור מערכת של קיר ירוק הנקראת גם גינה תלויה או ורטיקלית, המוקמת על גבי אחד מקירות הבית או במשרד. הקירות הירוקים הם טרנד חדש בעיצוב סביבתי אשר תופס את מקומו בעיצוב בניינים.

מהו קיר ירוק?

אחד האלמנטים החדשים בעיצוב גינות ובעיצוב בכלל, הוא בניית קיר ירוק המשמש כגינה אנכית. הקיר מורכב ממספר סוגים של צמחים שחוזרים על עצמם בתבנית היוצרת את העיצוב של הקיר.

המערכת שמותקנת על הקיר באופן אנכי, מורכבת משורות של אדניות או מכלים אותם מחברים בהתאם לעיצוב הרצוי. קיימות מערכות אשר מגיעות עם כל החלקים המיועדים לתלייה, כולל מערכת השקיה מותאמת לגודלו של הקיר, לכמות הצמחייה ששותלים במכלים ולצרכי ההשקיה של סוגי הצמחים השונים. ההשקיה מתוכננת באופן מותאם כדי שלא ייגרמו טפטופים והצפות. רצוי לתכנן מערכת שתאפשר טיהור האוויר וויסות לחות.

קיימות גם מערכות הידרופוניות בהן הצמחים גדלים ללא מצע של אדמה אלא רק עם מים ודשן ולעיתים אף ללא צורך בתאורה טבעית.

 

באיזה חללים אפשר להתקין קיר ירוק?

ניתן להתקין קירות ירוקים כמעט בכל מקום. קירות רחבים קלים יותר לתכנון ואחזקה. נפרט כאן דוגמאות לקירות ירוקים בחללים פנימיים ומחוצה להם:

  • בכל אחד מקירות הבית בדירה בבניין מגורים. יכול לשמש להסתרת קיר שאינו אסתטי, דלת חסומה או הסתרת חלון אחד בקיר חלונות ליצירת פרטיות או להגנה מפני קרינה של השמש.
  • קירות ירוקים חיצוניים. אפשר לתלות גינה על קיר חיצוני של בניין מגורים. המראה מהרחוב יהיה מרהיב, מיוחד ושונה מיתר הבניינים באזור.
  • ניתן להקים קירות ירוקים על גבי גדר של חצר הבית או על גבי אחד הקירות החיצוניים של הבית הפרטי, כדי לנצל באופן מיטבי את שטח הגינה. ניתן להקים קירות ירוקים במרפסת או על הגג ולקבל גינה תלויה מרהיבה כתוספת והשלמה לעיצוב הכולל של הבית.
  • קירות ירוקים במבנים ציבוריים ובנייני משרדים. ניתן להרכיב קירות תלויים מסביב לעמודי תמיכה בבניינים גבוהים. ניתן להשתמש בהם כחלק מעיצוב של שטחי קבלה ולובי בבניינים אלה.
  • הכנסת קירות ירוקים בבתי מלון תורמת לתחושה המרגיעה והנינוחה שמבקשים להשיג בשטחי המלון.
  • קירות ירוקים יכולים לשמש כמחיצות להפרדה בין חללים שונים.

 

 

יתרונות לקיר ירוק

אלמנט עיצובי מרשים. קירות ירוקים הינם אלמנט עיצוב הנראה מרחוק, השטח הירוק המכסה קירות של בניינים, או את אחד הקירות בבית, לוכד את העין והמבט ומושך תשומת לב ברגע הראשון. שילובו של הקיר הירוק בבניינים עירוניים שובר את המראה האפור והקר של העיצוב המודרני ומכניס חיות לסביבה.

חסכון בשטח. אחד היתרונות הגדולים הוא שהקירות הירוקים אינם תופסים שטח בכלל. ניתן להרכיב אותם כמעט בכל מקום, חללם קטנים וגדולים כאחד. גודל הקיר הירוק הוא כגודל קיר המבנה והמערכת מתוכננת בהתאם.

יתרון לבני אדם. השהייה של האדם באזורים ירוקים משפיעה על מצב הרוח, על החוויה ועונה על הצורך של האדם להיות בקרבת הטבע. קירות ירוקים נפוצים גם בעיצוב משרדים. מחקרים מצביעים על הקשר בין קרבה לטבע לבין ירידה במתח ובלחץ ולעלייה ברמת התפוקה.

יתרון אקולוגי. הקירות הירוקים הטבעיים תורמים להפחתה בזיהום אוויר. ידוע שצמחיה טבעית ירוקה ממתנת את ההשפעה של זיהום אוויר. פתרון טוב עבור מקומות עם בניה צפופה בהם לא ניתן להקים גינה כריאה ירוקה. מקימים גינה אנכית, תלויה על קיר הבניין ומשפרים את איכות החיים.

יתרון אקולוגי נוסף הוא החסכון באנרגיה. ערים צפופות עתירות בטון הופכות למקומות חמים מאד בימי הקיץ. קירות ירוקים עשויים לבודד מפני החום וגם מפני הקור ולגרום להפחתה בפליטת גזים היוצרים אפקט חממה.

חסכון במים ובתחזוקה. קירות ירוקים מגיעים כמערכת אחת שיש בה גם השקיה אוטומטית. המערכות מתוכננות למחזר את השימוש במים ולנצל את חלחול המים דרך המכלים וטפטופם אל המכלים שמתחת. המערכת האוטומטית מתוכננת לדישון ולהשקיה נקודתית אשר תואמת את צריכת הצמחים המרכיבים את הקיר הירוק.

 

קיר ירוק מצמחיה מלאכותית

אמנם לצמחיה מלאכותית אין יתרון אקולוגי אך הוא בהחלט יכול לתרום לתחושה רגועה ונינוחה במשרד או בבית. הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות ייצור צמחיה מלאכותית בחומרים איכותיים הנראים כמו הדבר האמיתי. יש יתרון נוסף בצמחיה מלאכותית והוא שאין צורך בתחזוקה של הצמחייה המלאכותית, אין לכלוך, אין צורך במערכות השקיה, אין צורך בהתאמה לאור ולאקלים וניתן להשתמש בכל סוג וצבע.

 

לסיכום, קירות ירוקים הוא טרנד חם בעיצוב סביבתי. ניתן להרכיב מערכת קירות ירוקים מודולרית, מותאמת ברוב הקירות. התוצאה מרהיבה ומרשימה בצד יתרונות אקולוגיים ואפשרויות החסכון בעלויות המתאפשר בהתקנתם. לקירות ירוקים תרומה משמעותית לשיפור איכות החיים באזורים עירוניים בעלי זיהום אוויר.